Ambiente Apartments má viacero oddelení, ktoré bez seba nemôžu správne fungovať. Jedno nadväzuje na druhé a tretie bez druhého neurobí nič. Preto spolu tvoria funkčný a silný celok. Tieto oddelenia tvorí tím ľudí, ktorý si pevne dôveruje, otvorene komunikuje, prepojene spolupracuje a tvorí tie najlepšie veci pre svojich klientov.
Nepostradateľnou súčasťou je sales oddelenie. Jeho súčasťou sú ľudia, ktorí sa ku klientom a zákazníkom dostávajú najbližšie. Zisťujú, čo klient potrebuje, spoznávajú ho a vytvárajú mu jeho vlastný balíček preferencií. Je to ponuka na mieru, ktorá sa stáva jedinečnou. Prostredníctvom komunikácie získa sales oddelenie informácie, ktoré slúžia na vytvorenie tej najlepšej ponuky. Predsalen, nie je hosť ako hosť a každý z nich preferuje niečo iné.
Líderka B2B sales oddelenia Lenka Bošnovičová sa zameriava na uzatváranie vzťahov a možností spolupráce, kde je komunikácia a vzťah ku konkrétnemu klientovi piliérom jej práce.
Na pozíciu lídra B2B Sales oddelenia si sa dostala postupne. Ako dlho pracuješ v tejto pozícii a aká je tvoja pracovná náplň?
Presne tak, táto pozícia si vyžaduje, aby človek komplexne poznal produkt, ktorý predáva. V Ambiente Apartments som začala pracovať ešte brigádne počas vysokej školy na pozícii recepčná a to mi pomohlo vniknúť do každodenných „problémov“ tejto spoločnosti. V súčasnosti som na tejto pozícii lídra B2B Sales 3. rok. Čo sa týka pracovnej náplne, tak je to veľmi rôznorodé. Keďže sme vo firme maličký tím, nemám na starosti iba nové B2B kontrakty, ale celý proces od A po Z. V skratke je to od získania konkrétnej spoločnosti na spoluprácu, vyrokovanie podmienok a dohodnutie kontraktu, riešenie dopytov a následná komunikácia už s konkrétnym hosťom.
Tvoja práca úzko súvisí s rôznymi oblasťami. Ktoré ďalšie oddelenia sú pre tvoju prácu kľúčové a ako ovplyvňujú tvoje stratégie?
Samozrejme, tak ako v každej firme, ani my nie sme výnimkou. Musíme pracovať v symbióze a spoločne spolupracovať. Najkľúčovejšie oddelenie, s ktorým potrebujem mať každodennú komunikáciu je určite oddelenie pricing-u. Keďže náš pricing je veľmi dynamický a flexibilný, musím mať stále up to date informácie, aká kampaň aktuálne prebieha, alebo či nemáme nastavené nejaké špeciálne zľavy. Taktiež je neoddeliteľnou súčasťou pri nastavovaní cenotvorby na dlhodobé pobyty (rok a viac), alebo keď si spoločnosť vyslovene žiada mať nastavené fixné ceny s celoročnou platnosťou. Tam to už zároveň naceňujeme aj podľa lokality, o ktorú má daný klient záujem.
Kto je tvoj finálny klient a čo ťa u neho najviac zaujíma?
Pri tejto otázke by som finálneho klienta rozdelila na 2 kategórie:
1. – finálny klient u nás môže byť spoločnosť, s ktorou sa nám podarí nadviazať spoluprácu. Vtedy to prebieha tak, že keď spoločnosť potrebuje ubytovať nejakých expatov, alebo zahraničných kolegov, kontaktuje nás niekto z travel oddelenia danej spoločnosti a celý proces od výberu apartmánu až po zaslanie faktúry riešim s daným človekom zo spoločnosti. Pri tejto kategórii je najdôležitejšie, aby všetko fungovalo podľa toho, ako si to dopredu nastavíme a firmu zaujíma hlavne to, aby všetko bolo jednoduché a promptné.
2. – finálnym klientom môže byť samotný hosť, ktorý si vytvára rezerváciu sám. Tých najviac zaujíma vybavenie apartmánu, dostupnosť do práce, či možnosti platby.
Ako sa hovorí „100 ľudí, 100 chutí“. Platí to aj u tvojich klientov?
Neviem, či sa mám pri tejto otázke rozpísať, alebo radšej nie. Skôr by som povedala, 100 ľudí, 1000 chutí 🙂 Ale určite to platí aj pri našich klientoch. Samozrejme, nájdu sa aj výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo, ale drvivá väčšina klientov je veľmi špecifická. Určite to bude aj tým, že máme hostí zo všetkých kútov sveta a s tým sú spojené kontretné kultúrne aj stravovacie návyky. Takže keď napríklad vieme, že majú prísť hostia z Indie, pre istotu im už v apartmáne necháme prichystaných aspoň 10 maličkých misiek na kari 🙂
Ponuku vytváraš na mieru podľa požiadaviek klienta. Čo je pre teba dôležité zistiť a aký je proces získavania informácii?
Určite je pre nás dôležité, či ide o pracovný pobyt, alebo je to skôr leisure pobyt. Klienti, ktorí prichádzajú do Bratislavy za prácou, potrebujú mať hlavne flexibilitu. Preto im odporúčame ubytovanie napríklad v smart budove, ktorá je na Janáčkovej ulici. Dôvod je ten, že má bezkľúčový prístup a hostia sa môžu ubytovať kedykoľvek. Tým pádom nie sú obmedzení otváracími hodinami recepcie. Taktiež je pre mňa potrebné vedieť, kde pracuje a v akom rádiuse od práce by chcel bývať. Sú klienti, ktorí by si najradšej do práce zbehli doslova v papučkách, ale iní chcú byť od nej čo najďalej a preferujú si po práci užívať atmosféru Starého mesta. Takže je to veľmi individuálne.
Trendy tvojej práce sa neustále menia. Čo považuješ za kľúčové vo svojom napredovaní?
Trendy sa menia, ale nemyslím si, že ľudské potreby sa s tými trendami menia tiež. So zážitkovými ubytovaniami sa v poslednej dobe doslova roztrhlo vrece, ale často krát je to o tom, že človek si to vyskúša a nemá potrebu do toho ísť znova. Hovorím o trendoch ako napríklad ubytovanie v korunách stromov, luxusných karavanoch, alebo atypicky zariadených hoteloch. Samozrejme, ani my nemôžeme ako sa hovorí „zaspať na vavrínoch“, no pre nás je najdôležitejšie, aby sa klienti u nás cítili ako doma a hlavne aby sa k nám chceli opäť vrátiť.
B2B sales prechádza rôznymi zmenami. Čo je potrebné sledovať a implementovať, aby bol sales líder „top“?
B2B segment nie je stále len o získavaní nových klientov, ale hlavne aj o udržiavaní kontaktov. Ak máte napríklad 100 firiem, s ktorými spolupracujete, veľmi rýchlo vám môže uniknúť, že človek, s ktorým ste zvykli komunikovať už v danej spoločnosti nepracuje. Preto je dobré sa pravidelne pripomínať s novinkami, plánovanými akciami, alebo len tak s niekym vybehnúť na obed a utužiť vzťahy. Ja sa snažím, keď mi to čas dovoľuje, stretávať sa aj s našimi hosťami. Vtedy je to predsa len osobnejšie a to je podľa mňa najdôležitejšie pre udržanie si vzťahov. V dnešnej online dobe je veľmi jednoduché robiť automatizácie produktov a uľahčovať si prácu, ale žiaden robot ani systém osobný kontakt nenahradí.
Aké a akým spôsobom si stanovuješ ciele a obchodné stratégie?
Cieľom mojej práce je určite mať čo najviac business partnerov, ktorí s nami budú pravidelne spolupracovať a budeme pre nich stále No. 1 pri výbere ubytovacích zariadení. Druhým hlavných cieľom je, aby sa ubytovaný hosť cítil v apartmáne dobre a aby bol spokojný.